125 Yıllık Müze Binası Güçlendirilecek

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İstanbul Arkeoloji Müzesi Klasik Binada 10-27 numaralı salonlar “Deprem Güçlendirme ve Restorasyon” çalışmaları nedeniyle 1 Mart 2015 tarihine kadar kapalı.

  Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilki olan 125 yıllık İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni yenileme ve güçlendirme çalışmaları devam ediyor. 1891’de ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey tarafından kurulan müze, depreme dayanıklı hale getiriliyor.
  Deprem anında hem ziyaretçilerin hem de Dünya çapındaki koleksiyonun korunması için duvar ve kolonlar çelik plakalarla, kat döşemeleri ise yüksek dayanıklı gergi çubuklarla sağlamlaştırılıyor.
  Altyapı sorunlarının çözülerek. çağdaş sergileme alanlarının hizmete sokulmasını sağlayacak çalışmalar sırasında; müdahalede bulunulmayan bölümler, ziyarete açık tutuluyor.

  İstanbul Arkeoloji Müzesi Klasik Binada 10-27 numaralı salonlar TÜRSAB sponsorluğunda gerçekleşen “Deprem Güçlendirme ve Restorasyon” çalışmaları nedeniyle 1 Mart 2015 tarihine kadar kapalı.
  Restorasyon kapsamında altyapı sorunları çözülecek, yeni iklimlendirme, elektrik, güvenlik sistemleri uygulanacak ve müze çağdaş sergileme alanlarına kavuşacak.
  Deprem güçlendirme ve restorasyon uygulamaları Süleymaniye Camii ve Mısır Konsolosluğu’nun restorasyonlarını yapan Güryapı tarafınden gerçekleştiriliyor. Restitüsyon ve Restorasyon projeleri Seçkin Mimarlık tarafından hazırlandı. Deprem güçlendirme projeleri ise İSMEP- İstanbul Kentinin Sismik Riskinin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında İtalyan-Türk ortaklığıyla SPC ve OSM firmaları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda hazırlandı.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya