Dünya’nın En Eğlenceli Mimarlık Kitabı Çıktı: ”Mimarlar Neden Hala Çiziyor?”

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık kitapları çoğu zaman ağır siyasi eleştirilerden ve derin teknik konuların ders kitabıymışçasına anlatılmasından öteye pek gidemiyor.

  Ancak bazı kitaplar bu algıyı biraz olsun kırmaya olanak veriyor.İşte onlardan bir tanesini sizlere tanıtmanın vakti geldi de geçiyor.Tabi okuma meraklıları için ilgi uyandıracağından da şüphemiz yok.

  Perugia Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü Profesörü, Mimar Paolo Belardi’nin eğlenceli anlatımıyla kaleme alınan kitabın tanıtım metni aşağıdaki gibi..

  Bu kitapta, sanal üniversite derslerinden oluşan ikimetin biraraya getiriliyor. Metinlerden ilki bilinçliçizim, ikincisi de yaratıcı çizim üzerine.Kitabın amacı, Rönesans İtalyası’ndaki 15. yüzyılstüdyoları (perspectiva naturalis’in yerineperspectiva artificialis’in geçtiği dönem) ile 16.yüzyılda akademilerin kurulduğu (desinatörünzanaatkâr olmaktan çıkarak öğretmen halinegeldiği dönem) zaman dilimleri arasındaki uzunyıllara göndermelerde bulunarak, mimari çiziminen derindeki anlamını bilimsel kodlarına geridöndürmektir.

  Kitap boyunca insanlığın bütünlüklü tarihininiçinden geçiyoruz. Aralarında bağ olmadığı sanılanönemli insanların hangi kaygılarla birbirlerinebağlandığını görüyoruz: Michelangelo Buonarrotive Albert Einstein, Andrea Palladio ve LouisArmstrong, Giacomo Leopardi ve Robert Venturi.

  Hepsi de bize bildiğimiz üç boyut, yani genişlik,yükseklik ve derinliğin yetersiz kaldığını, bunlara ikiboyutun daha, tarihin ve kültürün de eklenmesigerektiğini söylüyor.

  Mimarlar işte bunun için hâlâ çiziyor.

  Etiketler:
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya