1 Rüzgar Enerji Santrali , 800 Ağaç Eder mi?

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  RES’lere değil, yerlerine karşı olduklarını belirten Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, bölgede bin 800, yani 400 metreküp civarında ağaç kesiminin planlandığı bilgisini verdi.

  İzmir’in akciğerleri olarak bilinen Urla’da, RES projesi için ağaç katliamına geçen pazar günü başlandı ancak büyük tepki çekti. Bölge halkı, kesimlerin önüne geçebilmek için ağaç nöbeti tutmaya başladı ancak santrallerde kullanılacak pervanelere yol açmak için Ovacık, İhsaniye ve Kuşçular köyleri sınırları içerisinde 95 bin 265 metrekarelik alanda, yaşları 50 ile 100 arasında değişen bin 806 adet kızıl çam ağacının kesileceği öğrenildi. Bölgede kurulacak rüzgar türbinleri için ÇED raporu istenmediği, ayrıca 2057 yılına kadar izin verildiği öğrenildi.

  Ayrıca İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, 1806 ağacın kesimiyle ilgili tabiat varlığı ve doğal sit açısından bir sakınca görmeyip projeye onay verdi. Kesimlerin yapıldığı bölgeye vatandaşların girişi, kesim güvenliği gerekçesiyle yasaklandı. Yasağın muhtarlıklara tebliğ edildiği öğrenilirken henüz uygulanmaya başlamadı. Ayrıca projeyi yürütecek, hükümete yakınlığıyla bilinen işadamı Ethem Sancak’ın kardeşlerine ait Sancak Enerji grubuna bağlı Hassas Teknik A.Ş.’nin, doğayı koruyacağına yönelik noter aracılığıyla taahhütname verdiği de belirtildi. Başkan Uyar, asla RES’lere karşı olmadıklarını, sadece yerlerine karşı olduklarını belirterek, “Urla çok özel bir bölge, doğal florası ve faunası olarak. Biz bu özelliklerimizi kaybetmek istemiyoruz. Sadece o pervanelerin geçirilmesi için yol yapılabilmesi için ağaçların kesilmesine karşıyız. Biz doğanın katledilmesine karşıyız. Biz Danıştay’da davamızı açtık, oradan haber bekliyoruz. EPDK’ya da ruhsat iptali için dava açtık. Biz kanuni olarak yapmamız gerekeni yapıyoruz.” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir