Yine bir Öğrenci Arkadaşımız Soruyor ; ” Fen Dersleriyle Alakası Olmayan Biri Mimarlik Okuyabilir mi? ”

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Gelen sorular ve merak edilenler oldukça keyifli konular ve insan geleceğini doğrudan ilgilendirdiği için de bir o kadar ehemmiyetli!.

Bir arkadaşımız güzel bir soru sormuş..Yine soru cevap klasiklerine eklenecek bir blog yazısı ile sizlerleyiz..Siz de kendi yorumunuzu altta yorum kısmından yazabilirsiniz..Konuyu daha genişletip başkalarını da ortak etmek harika olurdu..

 

mimarlık-ve-merak-edilenlerİleti Gövdesi:
Merhabalar, hocam ben son zamanlarda bu mimarlığa çok fena takmış durumdayım. Malum tercih dönemlerine az kaldı ve kafamda tam anlamıyla oturan hiçbirşey yok. Mimarlik ile ilgili araştırmalar yaparken forum sitelerinden ve sizin sitenizden cok bilgi aldım ama yetmedi, bir de mesaj olarak sorular sormak istiyorum. Ilk olarak sunu söylemeliyim, mimarlik benim hayalim degildi hicbir zaman.

Mimarlik yeni yeni aklima girdi ve şöyle bisey var ben bi sözel öğrencisiyim. Daha önce sene kaybim oldu bu sene puanimla özel üniversitede mimarliga burssuz olarak yerlesebilirim. Açıkçası kafamda onca soru olmasına ragmen cok istiyorum bu bölümü. Yine şöyle birsey var, mimarliga dair cok az bi bilgim var iste son zamanlarda araştırmalar kadar. En cok araştırdığım sorular bunlar oldu; mimarlik sayısal ve fen dersleri ile bilgi istiyor mu? Cizim yetenegi olmadan mimarluk okunur mu?

Defalarca arastirdim ama tam olarak oturmadi, ben calismayi seven biriyim, kendimi bu alanda gelistirmek icin elimden gelen herseyi yaparim ama dezavantajlarim var bi sözel öğrencisinin fen bölümü okuması ne kadar sağlıklı olur, ve cizim yetenegi olmayan biri mimarlik okuyabilir mi? Ilgim var, istegim var, bunlar dogustan degil ama var kendimi gelistiricegime inaniyorum da ama yine de tatmin olmuyorum.

Özel universite de okuyup başarılı bi mimar olma ihtimalim nedir? Sizce mantıklı mı bu sartlar altında mimarlik okumam? Matematigi hic olmayan biri mimarlik okuyabilir mi? Fen dersleriyle alakasi olmayan biri mimarlik okuyabilir mi? Istekli ve hırslı bi sekilde çalışarak cizim yetenegim olmasa bile kendimi gelistirebilirim ama -bi sözelci olarak matematik ve fen gözümü korkutan en büyük sebepler.

Daha bir sürü sorum var ama bunları cevaplarsaniz benim icin kafi.

Hocam yardımcı olursanız cok sevinirim.

Teşekkürler.

Merhabalar , biraz geç bir cevap oldu ama kusura bakma kardeşim projeler filan derken ancak vakit ayırabildim.Elimden geldiğince ilmimiz nispetinde soruna yanıt vermeye çalışalım inşallah.

Yazdıklarına bakılırsa bir an önce tercih yapmak isteyen veya karar vermek isteyen bir insanın iç sıkıntısı anlaşılıyor..Sözel , yabancı dil teknik lise veya herhangi başka bir bölümde okuyor olman mimarlığı sevmene , tercih etmene veya istemene asla engel değil ve olamaz da..Yalnız ; ”mimarlık hiç bir zaman hayal değildi benim için’ lafından hoşlaşmadığımı belirtmek isterim.Bu meslek sevemezsen ne okunur ne çalışılır!.Demedi deme..
Mimarlık mesleğini yalnızca akademik bilgiler depolanmış kişiler olarak görmek oldukça yanlış.Mimar olmak entelektüel olmayı gerektirir.Sanattan , tarihten , biyolojiden , kimya’dan tıp’tan felsefeden , hatta beden eğitiminden tut kapsamadığı hiç bir branş ve bilim yok..Bu harikulade bir blog konusu oldu gerçekten..Çok detaylı yorumlara girmeyeceğim ama sen şimdilik bu kadarıyla yetin..Az söyleyeyim çok anla. 🙂
Bence senin sayısal bilimlere ön yargın ve tereddütlerin var.
Mimarlıktan ziyade iç mimarlık okumanı senin için daha sağlıklı görüyorum..Karar elbette senin ancak söylediklerinden ancak bu çıkıyor beynimde..Çizim yeteneğiyle ilgili konuları mimarimedya’da detaylıca açıkladım..İyi mimar olmak ile iyi çizim yapmak arasında milyonlarca km mesafe var..Bugün dünya çapında ünlü mimarların hiç biri oturup adam akıllı çizim yapmıyor!..Yapsa yapsa eskizler yapıyor ve yaptıkları en önemli şey hayal güçlerini kullanarak yanında çalışan teknik elemanlara fikir dopingi sağlamak..Mesleğimiz ancak hayal gücü yüksek cesareti bol ve kabına sığmayan kimselerin başarılı olabileceği bir meslek..
Mimari medya’daki her bir makaleyi bu kararsızlık döneminde mutlaka oku!..Tam ihtiyacın olan şeyler anlatılıyor!..
Kararlarında başarılar..
Kategori:
Makale

tarafından yorumlandı Yine bir Öğrenci Arkadaşımız Soruyor ; ” Fen Dersleriyle Alakası Olmayan Biri Mimarlik Okuyabilir mi? ”

  • Kazanana kadar ayiya dayi demek gibi de bisey 🙂 ciz ciz dur iste mimarlik dedigin sey nedir sanki iki cizik degil mi :))

    mimar mert gurlerce 1 Haziran 2014 23:47
  • Ozaman senin oturduğu evin projesini kim çiziyor???

    Atakan 17 Aralık 2015 23:40

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya