Tokat’taki Tarihi Han Restore Edilip Otel Yapılacak!

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Cami Kebir Mahallesi’nde bulunan ve 30 yıldır boş olan tarihi Yazmacılar Hanı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor. TokatVakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yazmacılar Hanı’nın restorasyon ihalesinin 2010 yılında yapıldığını söyledi.

Restorasyon çalışmalarına 2011 yılında başlandığını anlatan Aktaş, “2013 yılına kadar belli çalışmalar yapıldıktan sonra projenin revize edilmesi gerekti. Statik yönden sıkıntılar nedeniyle 2013 yılının ortasında ihale yapıldı. 2014 yılının başına kadar Anıtlar Kurulu’ndan yeni projelergeçirildi” dedi.

Handa 1 ay önce restorasyon çalışmalarının yeniden başladığını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

yazmacilar-hani-restore-projesi-kuruldan-gecti-tokat-20100623AY316891-01“Yazmacılar Hanı, Selçuklu döneminden kalan bir tarihi eser. Son olarak 1882 yılında restorasyon yapılmış. O günden bugüne kadar herhangi bir restorasyon görmemiş. Bu handa, 30 yıl öncesine kadar yazmacılık yapılmış. Yazmacılar başka yere taşındı. Son 30 yıldır bomboş duruyordu. Birkaç yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından satın alındı. Burayı han olarak onarıp ihya edeceğiz. Restorasyon bittikten sonra butik otel ve benzeri fonksiyonlarda verilebilir, buna müsait. Buranın restorasyon maliyeti 3 milyon lira. 2015 yılının sonunda restorasyon çalışması bitecek.”

Kategori:
Haber

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya