Tabanlıoğlu Mimarlık’tan Ferah AVM Konsepti

8 ay önce yazıldı. Yazar:

Genel olarak sıkıcı ve havasız olmalarıyla eleştirilen AVM’lerde özellikle ortak kullanım alanlarının hacmi daha da önem kazanıyor. Başkent Ankara’da One Tower Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ni tasarlayan Tabanlıoğlu Mimarlık, Türkiye’nin kişi başına düşen en büyük hacimli AVM’sine imza attı.

“AVM’lerin başkenti” Ankara’da alışveriş merkezi sayısı artmaya devam ediyor. Kişi başına düşen metrekare bakımından Türkiye birincisi olan kentte AVM sayısı arttıkça, ziyaretçilerin alışveriş merkezlerinden beklentileri de farklılaşıyor.

Gitgide birbirine benzemeye başlayan alışveriş merkezleri arasında kurgusu ve seçkin mağazalarının yanı sıra mimarisiyle de dikkati çeken One Tower Alışveriş ve Yaşam Merkezi, sadece alışveriş değil yeme içme mekanlarının çeşitliliği ve açık hava alanlarıyla da ziyaretçiler için kaliteli zaman geçirmenin adresi olarak kentteki AVM anlayışını değiştiriyor.

Dikmen Vadisine bakan yönde, arazinin meyline uyumla geriye çekilerek teraslandırılan binanın saçağından itibaren nefes alınan, keyifli zaman geçirilen, genel kullanıma açık teras ve bahçeler alışverişin uzantısı olarak gündelik yaşamın parçası oluyor.  Sokağa vitrini olan dükkanlar ise alışılagelmiş kent/sokak alışverişi hissini destekliyor.

Esnek ve Geniş Dükkanlar

onetower_avm3

İTO Yatırım’ın hayata geçirdiği, dünyaca ünlü Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Ankara’daki ilk AVM projesi olan One Tower, mimarisindeki özgün detaylarla ziyaretçilere rahat alışveriş olanağı sunuyor.

Esnek iç mekan uygulamalarına imkan tanıyan yüksek tavanlı, sokaktan müstakil girişlere sahip dükkanlar semtin devamı olarak merkeze canlılık kazandırıyor.

Özellikle hafta sonu ve tatillerde ailelerin de rağbet ettiği alışveriş merkezlerinden farklı olarak One Tower, sokak erişimi, teras ve bahçeleri geniş, ferah koridorlarıyla kentin en ferah AVM’si olarak öne çıkıyor.

onetower_avm6

One Tower Alışveriş ve Yaşam Merkezi, kullanılan ahşap ve doğal taş gibi sıcak malzemelerle sürdürülebilir ve samimi bir atmosfer kazanırken, gün ışığını optimum düzeyde içeri alan saydam tavanı ile de alışverişe ferahlık katıyor.

Çekim merkezi oluşturacak, yeme-içme ve alışveriş alanları ile tüm Ankaralılar için mola noktası olacak yapı, çevresiyle bir bütün olarak kurgulanması ve planlamasıyla sağlıklı bir kentsel gelişimin kalıcı adımı ve öncüsü olmayı hedefliyor.

Kategori:
Haber

tarafından yorumlandı Tabanlıoğlu Mimarlık’tan Ferah AVM Konsepti

  • Üzgünüm ancak abartılı bir yazı olmuş. Panora yanında bu denli zayıf, yetersiz bir avm konsepti ile karşı karşıyayız.

    Murat Saatçi 25 Şubat 2016 09:41
  • Bence gayet başarılı bir konsept. Eksikleri var muhakkak ki . Fotoğraflara bakılırsa kendimizi bahçede, piknikte ve refahta hissediyoruz. Bilemedim.

    SerhatAkinci 27 Şubat 2016 03:13

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Mimari Medya