Sobayı Dekorasyon İçin Kullanıyorlar

4 sene önce yazıldı. Yazar:
Maddi durumu iyi olmayanların kışın ısınmak için kullandığı soba, artık dekor için satılıyor.

Sirkeci esnafı, ucuzlardan ziyade fiyatı bin 300 ile 2 bin 500 lira arasındaki sobaların daha fazla satıldığını söyledi. Son günlerde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi ve elektrik kesintileri, az da olsa soba satışlarını artırdı.

Soba fiyatları 40 liradan başlıyor, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Önceki yıllara göre artık ucuz sobalara rağbet yok. 24 yıldır soba satan esnaf Remzi Emir, özellikle son 2 yıldır sobaya rağbetin arttığını söyledi. Evinde doğalgazı olanların da soba aldığını belirten Emir, “Isı yalıtımı pek yerleşmiş değil. Eski klasik evlerde ısı yalıtımı olmadığı için doğalgaz pek ısıtmıyor açıkçası. Son iki senedir sobada patlama yaşanıyor. Rağbet var. Alt kesim de soba yakıyor, çok zenginler de soba alıyor. Klasik sobadan çok artık lüks soba satılıyor. Vatandaş artık sıkıldı. Cep telefonları nasıl artık dokunmatikse sobada da öyle. Lüks sobalar çıkıyor. Bu sene siyah moda. Dekor amaçlı çok satılıyor. Evinin mobilyasına göre soba seçiyorlar. Fabrikalar da artık vatandaşın isteğine göre soba yapıyor.” diye konuştu.

Kat kaloriferi işlevi gören, banyo ve mutfağa sıcak su verebilen soba olduğunu belirten Emir, şöyle devam etti: “Bunlara rağbet çoğaldı. Havaların soğuk olması ve doğalgaz fiyatları soba satışlarını etkiliyor. Ben kendim de doğalgaz kullanıyorum ama akşam evde battaniyeye sarılıp oturuyorum. Kombiyi en sıcak derecede yaksam 600 – 700 lira fatura gelecek. Bunun altından kalkmak çok zor.”

Kış aylarında özellikle lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmeleri artıyor. Sirkeci’de 25 yıldır esnaflık yapan Faruk Boz da, soba yakmadaki incelikleri anlattı. Kömür doldurulduktan sonra en üste konulan tahta, kağıt gibi malzemelerin tutuşturulması gerektiğini anlatan Boz, alttan yakıldığı zaman sobanın çabuk eskidiğine dikkat çekti. Boz, kömür tutuşmadan sobanın arkasında ve önünde bulunan hava deliklerinin kapatılmamasını, kor haline geldikten sonra dereceyi düşürmek için kapatılmasını önerdi. Özellikle lodoslu havalarda gece saatlerinde sobanın yakılmaması gerektiğine dikkat çeken Boz, zehirlenmelerin bu şekilde önlenebileceğini söyledi.

Soba alan vatandaşlar ise, doğalgaz faturasından yakındı. Vatandaşlar, faturaların yüksek olması nedeniyle soba aldıklarını ifade etti.

Kategori:
Haber

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya