Proje Çizerken Sıkılmamak İçin 15 Öneri

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Mimarlığı gerçekten severek yapıyorsanız sıkılmanız mümkün değildir.Ancak bazen sevseniz dahi bazı şeyleri yaparken sıkılmak ta mümkündür.Projeler keyfi olanlar , hatır minnet üzerine yapılanlar ve mecburiyetten yapılanlar olmak üzere 3 kısıma ayrılır genelde ki bu üç kısımdan en fazla oranı mecburiyetten yapılanlardır..Çünkü maddi beklentiler ve doğal ihtiyaçlar bunun en büyük sebebi..

Projelerimizi çizerken sıkılmaya üniversite yıllarında başlarız..Projeyi tamamlamak için atılan her bir çizgi mimarın kişisel gelişimi için büyük yere sahip olsa da mecburiyetten çizilen projeler mimarı fazlasıyla sıkabilmektedir.Sadece sıkmakla kalsa yine iyi , bunun sosyal yaşantıda da negatif yansımaları mevcuttur.İşte bu tür sıkıntılarla karşılaşmamak için çeşitli yöntemler bulunmakta.

 

indir (1)

 

 

 

 

 

 

1) Projeyi çizerken yalnızca üzerinde çalıştığınız kısıma odaklanın ve ”pan” obje kaydırıcı ile projeyi sağa sola kaydırıp durmayın!Çünkü bu yeni yeni eksikleri ortaya çıkaracak ve kendi yanlışlarınıza gözünüzün takılmasını sağlayarak çalışma aşkınızı kırabilir.

 

2)Belirli sürelerle ara verin ve mümkünse açık havaya çıkarak beyninizi boşaltın!

 

3)Tasarım sürecinin sıhhatli tamamlanması , projenin teknik detaylarını şekillendirirken kolay bir proje çizme sürecine girmenizi sağlar..Bu yüzden eskizlerinizi yanınızdan ayırmayın ve dikkatinizi başka şeylere vermemeye çalışın!

 

4)Yönetmelikleri iyi inceleyerek projeyi çizerseniz, geri dönüş / revize işlerinizi önceden yapmış olursunuz ve sonradan uğraşmak zorunda kalmazsınız..

 

5)Mutlaka müzik eşliğinde çiziminizi yapın..Hatta mümkünse radyo dinleyin..Arada dj’in konuşmalarını duymak size insan olduğunuzu yeniden hatırlatacak ve gerginliğinizi üzerinizden alacaktır.

 

6)Mümkünse kalabalık bir ortamda yani tam bir ofis ortamında çizin!.Böylelikle diğer arkadaşlarınızdan alacağınız enerjiyle hızınızda belirgin bir artış göreceksiniz.Hem birbirinize vereceğiniz gaz ve yarış ortamıyla sıkılmadan proje çizimi yapacaksınız!

 

7)Önünüzde biriken işlerinizi değil!.Şuanda yapmakta olduğunuz proje üzerinde yoğunlaşın ve herşeyinizi ortaya koyarak hızınıza hız katın!

 

8)Telefon veya sosyal medya üzerinden diğer meslektaşlarınızla konuşarak (tabiki proje çizerken değil, aralarda!) herkesin aynı şeyleri yaptığını düşünün..Bu sizi rahatlatacak ve sıkılmanızı önleyecektir.

 

9)Çizimlerinizi yaparken bilgisayarınızda facebook , twitter , telefonunuzda whatsapp filan açık olmasın!.Proje çizerken bunların açık olması sizi yavaşlatacak ve hızınızdaki bu düşüş performansınızı ve dolayısıyla moralinizi düşürecek sıkılmanızı sağlayacaktır.Sürekli açık olacağına aralarınızı çok verin bundan daha iyi!

 

10)Özellikle 3d modelleme üzerinde çalışırken , model kütüphanenizde kısa gezintiler yapabilirsiniz..Bu ufkunuzu genişletecek ve aklınızı bir süreliğine de olsa ”millet neler yapıyor ya! , abi çok iyi yaa..!” gibi cümlelerle doldurarak sıkılmanızı önleyecektir.

 

11)Sıcak veya soğuk farketmez!İçeceğinizi yanınızdan ayırmayınız!

 

12)Eğer mümkünse hep aynı / benzer işler üzerinde çalışmayın..Ekibiniz kalabalıksa bazen uygulama projesi üzerinde, bazen modelleme, bazen görselleştirme veya render üzerinde çalışarak monotonluğu kırın!..İşte kalabalık bir ofiste çalışmanın sağlayacağı potansiyel güzelliklerden birisi de budur.Tabi kalabalık ofislerde de ” ekip başı ” ünvanlı meslektaşlarınız olacaktır, o ne derse onun üzerinde çalışacaksınızdır büyük bir ihtimalle ancak siz dediğimi de ihmal etmeyin yinede!

 

13)Projenizin ilk halinden son haline doğru gelişimini gösteren ufak notlar tutarak ne kadar ilerlediğinizi ve neler yapacağınızı görebileceğiniz hatırlatıcılar yapın!

 

14)Programlarınızı kurduğunuz, çizimi yaptığınız bilgisayarın hızlı olmasına ve verilen komutların hızlıca yerine getirildiği bir ”workstation” bilgisayarlarla çalışın!.Dosyaların açılıp , kapanmasındaki yavaşlık sıkılmanız için birebirdir.

 

15)Ofiste uzun eşek oynayın!..Tabiki şaka 🙂 .Aslında iş tamamen mimarın kendisinde bitiyor..Yaptığı işi sahiplenmesi , sorumluluklarını yerine getirmesi, karşılığını alabildiği işlerde çalışıyor olması gibi değerler de mimarın projeyi çizerken sıkılmaması için çeşitli nedenlerden birisidir..

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya