Niteliksiz İşler, Genç Mimarların Kaderi Değil!

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Özellikle mimarlık yarışmalarıyla ün kazanıp daha sonra çeşitli yollarla kendi ofisini kurmanın hayaliyle yanıp tutuşan mimarlar için daha önceki yaşamlarıyla mezun olduktan sonraki yaşantıları arasındaki tek farkın maaşlı biçimde bir mimarlık ofisinde çalışmak olduğu tabusunu kırmak üzerine iç konuşmalar geçirir bir çok mimar..

Ya çok büyük işlerde önemsiz alt tasarım basamaklarında görev alırlar , ya da işin uygulama kısmında yer alarak el-ayak işlerini yaparlar..İşin mutfağında iyice pişmeden güzel bir aşçı ve herşeyden önemlisi başarılı bir mimar olunmayacağını henüz anlamamış mimarlar için yaklaşım tarzlarından kaynaklanan hayal kırıklıkları ve meslekten soğuma gibi negatif durumların ortaya çıkma riski bir hayli fazladır.

Çalıştığı kurumdan , şirketten bağımsız olarak freelance dışarıya iş yapanlar mimarlık mesleğinin cilveleri konusunda oldukça tecrubelenmişlerdir.İşte bu konuda çekimser kalmayarak aslında çok iyi yerlere gelinebileceğinden bahsediyorum.

Biraz kabuğumuzu kırmak ve yeni girişimlerden korkmadan haberdar olup , hemen işe girişmek!

Yapılması gereken şey çok basit olduğu kadar cesaret gerektiren cinsten ,  bunu da belirtmek gerek ayrıca!

Genç ve / veya yeni mezun bir çok mimar için ofiste tıkılıp çizimlere gömülmek kadar iğrenç birşey olmasa gerek.Özellikle de ofiste yaptığı işlerin büyük bir çoğunluğunu patronun bizzat kendisinini tasarlayıp , yalnızca uygulama projesinde genç mimarın hızından ve taze teknik bilgilerinden yararlanmak isteyen patronların olduğu bir Türkiyede!

Mimarimedyabilgi@gmail.com adresine gelen maillerden birisi de bir hayli ilgi çekici ve aynı kaderi yaşayan mimarların da olması bakımından faydalı olabilecek ortak ses niteliğinde!

Noktasına , virgülüne kadar gelen maili aynen aktarıyorum aşağıda..

 

 

” Merhabalar ;

Mimarimedya.com’u uzun süredir hergün takip ediyorum.Başarılı ve çizgisinden hiç şaşmayan istikrarlı bir blog olduğunu söylemek isterim..

İsmim Tuncay..Ben 4 yıllık mesleki tecrubeye sahip , mesleğine bir aşk niteliğinde tutkuyla sahip olan Amasya’da yaşayan bir mimarım.Yaptığımız işler çoğunlukla niteliksiz ve birbirinin aynı mimaride hatta hemen hemen aynı büyüklüklerde konut projeleri..Artık sıkıldım ne yalan söyliym..Hergün ofise git , aynı masada otur ve aynı o siyah ekranı gör..Kesitler..Görünüşler…Kısacası klasik bir ”belediye projesi üretme fabrikasıyız iyi bir mimarlık ofisinden çok!”

Kabuğumdan ne zaman çıkmak istesem maddi olanaksızlıklarla karşılaşacağımdan korkuyorum..Kendi ofisimi açabilecek birikime sahip değilim malesefki..Meslektaşlarımın internette neler yaptıklarını görünce sinirlerim bozuluyor , ben neden oralarda değilim diye hayıflanıyorum..Ama çaresiz ve artık hayattan hiç bir beklentisi olmayan durumdayım..Herşeyden sıkıldım..

Bir tavsiyeniz varsa okumak  isterim..Teşekkürler.. ”

 

Şimdi de biraz yanıtlamaya çalışalım bu güzel iç döküşü..

Öncelikle birçoğumuz , yani mimarlık dünyasında henüz bir yerlere gelememiş mimarlar için benzer sorunların olduğunu düşünüyorum..Ama herkes herşeyi bizim gibi paylaşmıyor..Eminim ki bir çok genç mimar için işler yolunda değil ve çalıştığı iş yerinden hiç te memnun değil..

Çaresine gelecek olursak, bence Genç mimarlardan yani mesleki tecrubesi 1 ile 5 yıl arasındaki mimarlardan oluşan bir topluluk olmalı..Bu tür sorunlar veya ofis açmak konusunda birbirleriyle aynı düşüncede olanlar tanıştırılmalı ve konuşmaları için ortamlar sağlanmalı..

Çünkü bugün en dandik ofislerin bile kiraları dudak uçuklatacak cinsten..

Bu sorun halledilse bile ofis kurulduktan sonra , ofise kimler nasıl iş getirecek bir de bu sorunun çözülmesi lazım.Yani ofiste oturup sinek avlamak tehlikesini göz önüne alarak bir de ”mimarlık ofisleri için ”çöpçatanlık” ” benzeri iş , proje bulma büroları olmalı.Komisyon usulü çalışacak bu iş birimi de yine mimarların kendi arasında seçecekleri kişilerden oluşacak kurulun denetiminde ve mimar olmayan kişilerden oluşacak..Falan filan yani..Bilmiyorum , bende bilmiyorum Tuncaycım..Ama bu gibi sıkıntılarımızı Mimarlar Odasının artık duyması ve görmesi gerekiyor..

İnşallah işlerin yolunda gider ve rahat ,hayallerindeki gibi bir ofisin olur!

Saygı ve sevgilerimle!

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya