Minimalist Mimarinin Ticari Oyuncakları: ”mikro evler”

5 sene önce yazıldı. Yazar:

mikroev

Ian Lorne Kent ‘in tasarladığı 25.000 $’dan satışa sunulan bu mikro evler , diğer muadilleri gibi kolayca sökülebilip taşınma özelliğine de sahip.Tasarım bakımından oldukça elastik ve estetik özellikleriyle benzerlerinden ayrıldığı söylemeliyim.

Ancak yaklaşık 50.000 Türk Lirasına satın alabileceğiniz NOMAD‘ın geliştirdiği bu mikro evler ( kapsül ev veya minimalist ev olarak ta kullanılmaktadır) örneğin bir misafiriniz geldiği zaman sizi mahcup edecek özelliklere de sahip.

Çünkü sadece 10 x 10 metre karelik oturma alanıyla , yatak odası , oturma odası , salon , banyo , tuvalet mutfak gibi mekanları da içerisinde barındırıyor.Ülkemizde böyle bir seri üretim yapan firmalarında olduğunu biliyoruzdur.Örneğin VEKON adı altında üretimler yapıp çeşitli ülkelere ihracat yapan katlanabilir konteyner yaşam alanları üreten bir firmamız var.

İç çözümlerine ve fonksiyonalite bakımından incelendiğinde hepsinin ortak noktası çıkacaktır.O da şüphesiz az alanda çok fonksiyonu , estetik ve kullanışlılık bakımından dikkate alarak tasarlamak.

Bu konu ile benzer paralelikte bir yazıyı da geçenlerde sizlerle paylaşmıştık.

10 m2’lik öğrenci evi

Gelelim sürdürülebilirlik boyutuna..Bu konuda betonarme ve karkas yapı çeşitlerinin tamamından daha sürdürülebilir yapılar olduğunu düşünmekteyim.Sosyal sürdürülebilirlik konusunda ise ”tek aile evi” konseptinde kullanılacağından başarılı bir çözüm olduğunu düşünüyorum.

Betonarme konusunda felsefik bir yazı arıyorsanız da bunu okuyabilirsiniz.

Mimarlığın Betonlaşmamış Halleri

İnşaat işiyle uğraşmaktan yorulanlar , emekliliğinde deniz manzaralı kentin kalabalığından uzakta batıda yaşamak isteyenler için de düşünülebilecek bu evlerin bazı mühendislik sitelerinde yalıtım ve mukavemet bakımından pek dayanıklı olmadıklarını okuyabiliriz.Ancak benim kişisel görüşüme göre deprem konusunda 5 katlı betonarme ve 15 yıllık bir binadan daha dayanıklı özelliklere sahip olması.

Bu mikro ev hakkında çeşitli canlandırmalar ve görselleştirmelerin devamı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz .

 

Benzer yapı sistemleri ve kullanım şekillerinden bir tanesi de aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

Sauna Kutusu (konteyner’in inanılmaz dönüşümü)

9718283_orig

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya