Mimari Etüd Proje Hırsızlığı Nedir?

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Mimari projelerin henüz olgunlaşmamış ancak pek çok mevzuata ve kullanıcının isteklerine göre kabaca şekillendirilmiş haline etüd proje denilmektedir.Hatta müteahhitler etüd projeler üzerinden söz konusu yapıyı yapacakları arsayı alıp almamaya karar vermekteler..

Peki etüd projelerin hukuki açıdan bağlayıcılığı ve telif hakkı nedir?.Mimarlar Odası yönetmelikleri bu konuda malesef eksiklikler içermekte.

Yani biri bir arsa için çalışma yaptırıp ‘bunu eşimle dostumla paylaşayım, bakalım onlar ne diyecek’ diyerek götürürse mimar beyin veya mimar hanımefendinin diyecek hiç bir kelimesi olmuyor.Projeyi alıp başka bir mimara daha uygun fiyatlara çizdirme riskini beraberinde getiren bu durum mimarlar için lüzumsuz vakit kaybı demek oluyor.

Etüd projelerin toplam proje maliyetinin %5 veya 10 ‘luk kısmı kadarı talep edilirse bu ihtimal sıfır seviyelerine kadar inecektir.

Mesleğin cilvesi yahut güvenilir kimselerle çalışmanın önemi gibi ‘ders çıkarmak lazım yavrum’ yaklaşımlarını bir kenara bırakara ”mimarlar odasının” tam bir ”ahi” gibi çalışarak bu konuyla ilgili çalışmalar yapması gerekmektedir.

Bu durumun önüne geçilmediği takdirde mimari projelerin ufak rutüşler ile kopya mimariye katkı sağlayacak hale gelmesi de ciddi anlamda korkulacak bir muhabbet doğrusu.

Bu yazımızda mimarlar odası , mimar ve proje işvereni konularında fikir yürüttük hatta bir başkaldırıda bulunduk.Sizlerde kendi düşüncelerinizi aşağıda yorum kısmında iletirseniz çok seslilik sağlayarak belki sesimizi desibel desibel artırıp birilerine duyururuz.

Kategori:
Makale

tarafından yorumlandı Mimari Etüd Proje Hırsızlığı Nedir?

 • Güvenilir insanlarla çalışmak ?
  Nekadar zor değilmi türkiyedeyiz 🙂

  Bu işin bir formülü yok , gücünüz yettiği yere kadar etüd yapıcaksınız..mimarlıgın cilvesi bu…ama bikaç kriter var

  Müşteri referanssız giriyor ise kesinlikle ön ödeme alınır.
  Referanslıysa , referansın değerine bakılır… Hayır diyememek bu mesleğin en sıkıntılı durumu….ego ego ego 🙂 bir dünya satır anlatılır 🙂

  Okan 5 Mart 2016 22:23
 • İşte bu ya yapılması gereken çok önemli bir şey. Fakat bu konuda meslek odasının pek sucu olduğunu sanmıyorum. Çünkü fiyatlar hesaplanırken içinde hazırlık ve ön etud çalışmaları diye bir bölüm var onu dikkate almak lazım. Oda bununla ilgili alınacak fiyatı belirlemiş. Asıl sorun Mimarlığı esnaflık ile bağdaştırmakta değilmi. Mimar esnaf olamıyorsa bedava malını dağıtır böyle işte. ))

  erdal 20 Temmuz 2017 13:36

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya