İyi Bir Mimar Portfolyosunda Olması Gereken Şeyler (10 madde)

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Bir nevi kimliğidir mimarın portfolyosu..Tasarım yeteneklerini açıklayan ve örneklerle destekleyen delili niteliğindedir de tüm yapabildiklerinin.Ancak hazırlamak gerçekten yorucu ve uğraştırıcı bir iştir.İş bulmak konusunda büyük yol göstericidir portfolyolar..Nasıl hazırlanmalı ve hangi programların kullanıldığıyla alakalı epeyce önce bir yazı hazırlamıştık.

selfYanceyBir portfolyonun nasıl hazırlanması gerektiğinden önce içeriğinde neler bulunması gerekir diye düşünüp sonrasında gerekli tüm sunum argümanlarımızın hazır bulunması gerekmektedir.

Şimdi hazırsanız iyi bir mimarın iyi bir portfolyosu olur mantığıyla aslında tasarımcıların tamamı için referans oluşturabilecek bu yazıyı ve maddeleri sizinle paylaşalım..

 

Madde 1. Kapağına ve arka sayfasına çok titizlik gösterin!.Özel bir tasarımla portfolyonuzun içeriği hakkında portfolyonuzu eline alan kişiyi içinde ne olduğu konusunda merak uyandırın!

 

Madde 2. Portfolyonuzun içeriği hakkında ve neden hazırlandığı hakkında sıkmayıcı özellikte yazılar ve hatta içindekiler kısmı ile portfolyonuzu sunacağınız kişinin ”sizin ne kadar kendinize ve yaptıklarınıza güven duyduğunuzu gösterecek” nitelikte açıklamalar ekleyin!

 

Madde 3. Tüm bunları yaptıysanız belirlediğiniz konsept üzerinden (tasarım konsepti) çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

 

Madde 4. Sıra geldi kendinizden bahsedeceğiniz sayfaya.!Bu sayfada maddeler halinde yem gibi sunacağınız hap bilgiler işvereni etkileyici güzel espritüel açıklamalar portfolyonuza renk ve neşe katacak!

 

Madde 5. Hedeflerinizin ,mesleki kariyerinizin ve amaçlarınızın yazdığı bir sayfa olmalı!

 

Madde 6.Ehliyet , askerlik , evlilik , sertifikalar , yabancı dil gibi konularda sahip olduğunuz meziyetleri minik ikonucuklarla süsyelerek sunabilirsiniz.Bu sıkmayacak ve aynı zamanda işverene / müşterinize sizin hakkınızda yeterli bilgileri sunacaktır.

 

Madde 7.Sıra geldi tasarımlarınızın içeriği ve ağırlıkta çalışmalar yaptığınız konuların neler olduğu üzerine hazırlanmış bir sayfa oluşturmaya!

 

Madde 8.Görsellerinizi biraz shoplayarak efektif bir görünüm kazandırarak projenize ekleyin!

 

Madde 9. Nerelerde ne üzerine çalıştığınızdan bahsedin ve mümkünse çalıştığınız kurumların numaralarını da / mail adreslerini de alt kısımda biryerlerde ufacık ta olsa yazın!Bu sizin kendinize ne kadar güvendiğinizi önce kendinize sonra patron adayınıza ıspatlayacaktır!

 

Madde 10.Yapılmış örnekleri iyice inceleyerek hoşunuza giden yönleri not alın , print screen yapın bişeyler yapın..Ama copy right mantığından her zaman uzak durun.

 

Şimdi size fikir verebilitesi bakımından güzel portfolyo siteleri ve portfolyo örnekleri sunacağım!..İyi çalışmalar..

Alexarts

 

magneticNorth

Weberica

 

Dreamer Lines

 

 

 

Aşağıdaki web sitelerinde de güzel örnekler var.Ziyaret edebilirsiniz.

Siteinspire

richwp

 

 

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya