İyi Bir Mimar Bilgisayarı Nasıl Olmalıdır?

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Her türlü 2D ve 3D çizimi rahatlıkla yapıp (bilgisayar donmadan / kasılmadan vs..) , modellemesini , renderini , mimari animasyonunu ve aklınıza gelen ne kadar mimari uygulama varsa tamamını rahatlıkla yapabileceğiniz bilgisayar nasıl olmalıdır? sorusuna yanıt arayacağız.Bu soru özellikle mimarlık forumlarında ve bir takım mimarlık bloglarında yanıtlanmış olsa da çoğunlukla güncelliğini yitirmiş veriler oluyor.

İşte çizim , modelleme ve sunum konularında hiç bir sıkıntı yaşamamanız için size reçete kıvamında bir yazı hazırlamaya çalıştık !.

Workstation olarak ta adlandırılan üst düzey çizim ve tasarım bilgisayarı nasıl olmalı şimdi inceleyelim.

İşlemci – ekran kartı ilişkisi nasıl olmalı dır?

Güncel mimari yazılımlarda işlemciden ziyade giderek ekran kartı sınırlayıcı bir rol oynuyor.Buna şaşırmamak lazım , zira yüksek çözünürlüklü büyük ekranların fiyatı iyice düştü ve bunları artık hemen her mimarlık ofisinde görmek mümkün.

Bu yüzden mimarlar için daha hesaplı bir işlemci satın almak ve buradan tasarruf edilen parayı , daha hızlı bir ekran kartına yatırmak çoğunlukla daha mantıklı bir tercih olacaktır.Mesela Sandy Bridge işlemcisi Core i5-2500K yerine 65 dolarlar civarına bir pentium G620 işlemcisi satın alırsanız 150 dolardan daha fazla tasarruf etmiş olursunuz.Bu sayede tasarruf ettiğiniz parayla  mesela bir Radeon HD 6870 VEYA Geforce GTX 560 satın alabilirsiniz.Mimari görselleştirme yazılımlarındaki ekran kartı farkı işlemci farkına göre çok daha belirgin olacaktır!.

Yine mimari modelleme ve rendering uygulamaları için satın alınan sistemlerde bütçenizin yaklaşık üçte birini ekran kartına ayırmanızı öneriyoruz.

studio_rafael_vinoly_architects

Hesaplı Çizim Bilgisayarı Nasıl Olur?

Hesaplı çizim bilgisayarımızın bileşenlerini tespit etmek için öncelikli olarak işlemci ve platforma karar vermek gerekiyor.Belirlediğimiz bütçeye göre bu PC’nin işlemisi en fazla 200 dolar olmalı.İntel’in üst seviye modellerine göre günümüzde Sandy Bridge ortamına sahip Pentium G serisi işlemciler çok daha ucuzdur.

Güncel mimari programlarda , dört çekirdekli işlemciler iki çekirdekli işlemcilere göre halen belirgin bir performans artışı sağlayamadığı için daha uygun fiyatlı olan  Pentium G630 modelini (80 dolar) tavsiye ediyoruz.Bu işlemcinin güç tüketimi de nispeten daha ucuz..Piyasada bu işlemciyi bulmak pek mümkün olamayabiliyor.Piyasada bir alt modeli olan G620’yi de düşünebilirsiniz(aralarında sadece 100 MHz ve 5 dolar fark var!).

 

Anakart seçiminde ise H61 yongaseti sayesinde , karşımıza çok uygun fiyatlı alternatifler çıkıyor.Bütçeye bağlı olarak bizim önerilerimiz şu modeller..

Biostar H61MLC (50 DOLAR)

Foxconn H61MXL-K (50 DOLAR)

MSI H61M-P21 (55DOLAR)

Asrock H61M-U3S3 (75 DOLAR)

Günümüz mimarlık programları için genellikle 2 gb ram yeterli oluyor.Ancak daha hızlı çalışan bir sistem ve gelecekte çıkacak yeni mimari programlar için 4 GB RAM 64 bit’lik windows 7 işletim sistemi olmazsa olmazlar arasında..Team Elite 4GB DDR3 1333 MHz gibi bellek kitlerinin fiyatları da 25 dolara kadar düşmüş durumda.

Sabit disk fiyatları Tayvan’daki sel felaketinden sonra da bir türlü eski haline gelemedi.

monster-table-470-hed-0609

Bir mimar pc’sinde kasa ve güç kaynağı da diğer bileşenler kadar önemlidir!

Şık görünümlü bir mimar kasası estetik görünümüyle ofisinize gelen müşterileri etkilemeye yararken güç kaynakları ise ofisinizin hayati bir yerinde konumlanır!.

Burada sadece watt gücünü dikkate almamak gerekiyor.600 Watt’lık dandik sayılabilecek güç kaynağı yerine 400 watt’lık sağlam bir güç kaynağını tercih etmelisiniz.Hesaplı mimar bilgisayarı’nızın güç ihtiyacı tam yük altında yaklaşık 300 watt civarında olacaktır.Güç kaynağı satın alırken 12v hattında toplamda en az 30 amper güç verebilmesine dikkat edin!.Bu sayede gelecekte sisteminize güç kaynağınızı değiştirmeden daha performanslı ekran kartları da takma şansınız olabilir.Aerocool VS-9 kasa (90 dolar) 550 watt’lık bir güç kaynağıyla uygun fiyatlı mimar pc’si kasalarından biri.

Üst seviye mimar bilgisayarı nasıl olur?

Sandy Bridge ailesine üye Intel CPU’lar uygun fiyata mükemmel bir mimari çizim canavarı diyebiliriz.Dört çekirdekli hızlı model Core i5-2500K günümüzde yaklaşık 235 DOLAR etiketine sahip.Bundan daha pahalı işlemciler fiyat-performans oranı açısından bakıldığında en azından mimarlık programlarına verdiğiniz paranın karşılığını veremiyorlar.K uzantısına sahip tüm Intel işlemcilerde olduğu gibi 2500K’da da CPU çarpanını istediğiniz kadar artırabilirsiniz.Bu overlock için önemli bir özelliktir.Anakartta da bu yüzden iyi overlock özelliklerine önem vermelisiniz.

Yüksek performanslı mimari çizim bilgisayarlarında artık standart sabit disklerin de yeri olmadığını belirtelim..120 GB kapasiteye sahip SSD diskler , çok yüksek veri hızlarına erişebiliyorlar..

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya