İsveç’e En Yüksek Binayı SOM Yapacak…

3 hafta önce yazıldı. Yazar:

İsveç’in Gothenburg kentine yapılacak olan en yüksek binasının tasarımını yapmak üzere SOM seçildi. Birçok ünlü mimarlıkların isminin yazılı olduğu listede birinci olan SOM Entasis Arkitekter ile birlikte çalışıyor. SOM’un kazandığı diğer bir adı Kutup Yıldızı olan tasarım teklifi 230 metreyi kapsıyor ve birbirlerine bağlı halde olan 4 dörtgen prizmadan meydana geliyor.

Tasarımı seçecek olan jürinin önem verdiği en önemli konu teklif edilen tasarımların yapılacak bölge ile olan uyumu ve bir bütünlük kazanması idi. Böylelikle yapılan bina hem sosyal hem de mimari dokunun bir parçası olacaktı.

SOM’un verdiği teklifte tasarladığı gökdelen ve Gothenburg’un yeni mihenk taşı ve gururu olacağı gözüyle bakılıyor. Ayrıca düşünülen kentsel plan da oldukça ilgi gördü. Bu plan ile insanlar için buluşma noktaları yaratılırken, tasarının içinde kentsel bir parkın olması da insanların buluşma noktalarını çoğaltıyor. SOM’un kazanan tasarımında balkonların ve terasların oldukça detaylı ve özel beceri gerektiren bir çalışması var.

Seçim yapan jüri tasarımın merkezini ele aldıklarında yapının binanın çevresine cam ve beton ile verilen şekli basit olarak nitelendirirken, bina cephesini de hem dikey olarak hem de yanlara doğru kendini oldukça güzel ortaya koyduğunu belirtti. Ayrıca jüri üyeleri gökdelenin ölçüleri ve konumu itibari ile oldukça güzel bir tasarım olduğunu, bina ışıklandırması ile ve mazgallı düzeneği sayesinde bulunduğu çevreye ve Gothenburg’a kimlik kazandırmada büyük rol oynayacağını eklediler.

Etiketler:
· · · · ·
Kategori:
Haber · Tasarımlar

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Mimari Medya