İş Sağlığı Ve Güvenliği Nerelerde?

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Anlaşılan yazmadıkça en az benim kadar blogumun takipçileri de özlem duyuyor.Bu çok heves verici ve tetikleyici olduğu kadar aynı zamanda sevindirici bir şey elbette.Bu yüzden yazıma teşekkür ile başlamak istiyorum.

Yine yaklaşık 3 haftalık süreçten beri birşeyler çiziktiremiyordum blogta.Proje işlerinin zaman zaman sıklaşması ve zaman zaman yoğunlaşması sebebi ve değişik özel hayat meselelerinden ötürü insan geçiştirici yazılar da yazmak istemediğinden sonraki zamana erteliyor yazma güdüsünü.Neyseki şükür kavuşturana okuyucularımla :).

Mimarlık mesleğinin ele ayağa düştüğünü söyleyenler, rant kavgalarına değinenler ve müteahhitleri eleştirenler bir kenara dursun asansör faciasında , köprü faciasında yaşanan talihsiz gelişmeler yapı-tasarım dünyasına acı bir keder gibi kendini belirtti..Çok elim kazalar ve can kayıplarıyla dolu bir kaç haftayı geride bıraktık.İnsan hayatının ne denli ucuz olduğu bir kez daha ortaya çıktı ülkemizde.Önlemsizlik , tedbirsizlik , iş güvenliği eksikliği ve denetimsel anlamda karışıklık-çıkar kavgaları ve para sebebiyle yaşandığını düşündüğüm olaylar ülke tarihimiz için kara bir leke olarak kendini gösterecek ve göstermeye de devam edecektir.Bence gerekli tedbirler almanın artık tam da vaktidir..

Ayda 50.000’lere varan ziyaretçi ağırlayan mimarlık ve kültür tasarım blogu mimarimedya olarak bir dizi ah-vah veryansın yazısı yerine öneriler sunmayı uygun buldum doğrusu.

İş güvenliği insan sağlığı için günümüzde vazgeçilmez hale gelmiştir.Geişen teknoloji yükselen gökdelenler insan sağlığı için bir canavar tehlikesi oluşturmaktadır.Yurtdışındaki örnekler incelendiğinde insan hayatıyla ilgili alınan tedbirlerin ne denli ileri düzeyde olduğu görülmektedir.Ülkemizde neden olmasın peki?

İş güvenliğiyle ilgili özellikle önemi nedir?Sorusunun cevabı noktasında web tarayıcılarınızın arama motorları yardımıyla harika metinlere ve görsellere de isterseniz ulaşabilirsiniz.Örneğin burada olduğu gibi.

Lakin daha önemlisi mimarlık ve insan bağlamında düşündüğümüzde kapital hedeflerin ağır bastığı bir dünyada yaşadığımızı hayal etmek!.

Taşeronluk sistemini modern kölelik diye yorumlayanlar..

Yaşanan kazaların tekrarlanmamasını sigorta şirketlerine getirilebilecek ağır tazminatlarla sağlamak..

Müteahhitlik mesleğini aşağılayanlar..

İnşaat sektörünün yavaşlaması..

Şehir ve bölge planlama konularında rant odaklı çalışmalar yürütülmesi..

Yeşil alan , çevreci dünya..

Yukarıda sıraladıklarım insan odaklı mimarlık haberlerinden bazıları.Aynı zamanda çeşitli mecralarda tartışma konularını da iştigal ediyor.

İnşallah sonumuz hayırlı olur.Güzel günler görürüz.Yasal mevzuat eksiklikleri sektörel rant kapısı olarak kullanılmaz.İş sağlığı ve güvenliği konuları üzerinde uzun uzun düşünülüp öyle karara bağlanan konular olur.Yasal yaptırımların ağırlıkta olduğu önlemler alınır.

İnşallah herşey daha güzel olur diye umut ediyoruz..En azından şuan için başka yapacak birşey gelmiyor aklımıza..

Kategori:
Haber

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya