İnşaat Mühendisleri Mimarları Neden Sevmez? :)

6 sene önce yazıldı. Yazar:

Belki de sevenleri vardır 🙂

Ama ‘dış mimar’  , ‘mimarlık öğrencilerinin uykusuzluk problemi’ gibi klişeleşmiş bir ifadedir ‘inşaat mühendislerinin mimarları sevmemesi’..

İkisi de ayrı disiplinlerde eğitim alır..Biri(inşaat mühendisleri) sayısal tabanlı , hesap makineleri , diyagramlar grafikler ve hesaplamalar üzerine 4 yılı tamamlarken diğeri(mimarlar) görsellik , estetik , uyumluluk , mekansal ilişki vs. üzerine 4 yılı tamamlar..Uyuşmamalarında ki nedenler de bura da yatmaktadır.Sonuçta her ikisi de birbiriyle yüksek koordineli meslekler.Her ikisinin de tek gayesi var ; ‘daha yaşanabilir , daha sağlıklı yapılar’ oluşturmak!

Yanılıyorsam düzeltin ama sanırım Walter Gropius‘un bir sözü vardı bu konuyla alakalı ;

 • ‘Mühendisliğin bittiği yerde , mimarlık başlar!’

Bu söz sanatın matematik , fizik , geometri gibi sayısal bilimlerden arınık olması gerekliliğini ve mimarlığın dolayısı ile sanat olduğu gerçeği üzerine kuruludur.Gayet ateşleyici ve tehlikeli bir cümle olduğunu söylemek te mümkün 🙂

AYRICA : MİMARLIĞIN MATEMATİKLE İLİŞKİSİNİ KONU ALAN BU YAZIYI DA OKUYABİLİRSİNİZ..

Evet mimarlık sonuçta inşaat mühendisliğinden daha önce varolan bir meslek, isim olarak.Bunun sebebi inşaat mühendislerine duyulan ihtiyacın sonradan keşfedilmesi değil mimarların aynı zamanda inşaat mühendisi olarak mezun olmasıydı.İnşaat mühendisleri bugün en zorlu formları strukturle buluşturan dahi insanlardır benim literatürümde.Santiago Calatrava ‘yı tanımayan yoktur umarım.Estetik ve matematiği heykelsi yapı tasarımları ile biraraya getiren dahi bir inşaat mühendisidir kendileri..Aşağıdaki videoda tanımayanlar ve hatırlamak isteyenler için güzel görseller bulunmaktadır..

Bu güzel görüntülerden sonra bu seviyor  , sevmiyor polemiğini papatya fallarına ve magazine dökmeden yazıma güzel (kimin söylediğini bilmiyorum) bir sözle sonlandırıyorum ;

” BİR ÜLKE ; MİMARLARIN HAYALLERİ İLE , MÜHENDİSLERİN OMUZLARINDA YÜKSELEBİLİR! ”

Kategori:
Makale

tarafından yorumlandı İnşaat Mühendisleri Mimarları Neden Sevmez? :)

 • Haha 😀 GÜZEL OLMUŞ ELİNİZE SAĞLIK YALNIZ SON SÖZE BAYILDIM

  YORUMcu 5 Ocak 2013 15:10
 • rica ederim yanlızca içimden gelenleri yazdım :)..bu arada en yakın arkadaşlarım inşaat mühendisi

  Murat ERÇELEBİ 5 Ocak 2013 15:18
 • Mimarların ayağını yere bastırırız biz 🙂 ..Biz olmasak uçan yapılar , yüzen yapılar gırla gider 🙂

  murathan 5 Ocak 2013 15:21
 • Evet sevmiyoruz 😛 biraz sıradanlaşın lütfen 🙂

  EZgi 5 Ocak 2013 15:37

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya