İmar Planı Yapım Süreci Daha Saydam Hale Getirilecek!

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Başbakan Ahmet Davutoğlu toplantıda “İmar planlarının yapım sürecini daha saydam ve hesap verebilir hale getireceğiz. İmar uygulamalarının daha adil ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacağız. Çünkü imar uygulamalarındaki her gecikme faklı mağduriyetlere ya da farklı haksız kazançlara sebebiyet verebiliyor. İmar planı değişikliği sonucunda oluşan değer artışından belediyelerin pay almasını sağlayacağız.”diye konuştu.

Buna göre arsaları imar planı değişiklikleri yüzünden değer kazanan hak sahipleri sonradan belirlenecek oranda belediyelere değer artışı payı ödemek zorunda kalacak.

İşin en güzel yanlarından biri de ;

Öte yandan imar planları ve değişiklikleri, taslak ve kesinleşmiş halleriyle belediyenin internet sitesinde, belediyenin herkesin rahatlıkla görebileceği bir panosunda ve muhtarlıklarda ilan edilecek. Ayrıca mahalli bir gazetede özet olarak sunulacak. İmar planı yapma ve onama yetkisi olan tüm kamu idarelerinin imar planlarının her aşaması ilgili idare ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu amaçla oluşturulan internet sitesinde yayınlanacak.

DAVUTOĞLU UYARDI: BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Başbakan Davutoğlu: “İmar mevzuatı ile ilgili yasa tasarısına son şeklini vererek en kısa zamanda TBMM’ye sevk edeceğiz. Ancak şu hususu özellikle vurgulamak istiyorum: Yeni getirdiğimiz değer artış payı uygulaması, bugünden itibaren geçerli olacak. Kamu değer artış payı ile ilgili düzenlemeler şu andan itibaren geçerli.” dedi.

DEĞİŞİKLİKLER ONLİNE TAKİP EDİLEBİLECEK

imagesİmar planı yapma yetkisi olan her plan ilgili bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak. Evinde otururken dahi Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde değişiklikleri anında görebilecek. İtiraz edebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı imar değişikliklerini internet sitesinde yayınlayabilecek.

Plan değişikliği sosyal donatının imkan verdiği ölçüde verilecek. Silüeti koruyaccak, doğa çevreyi koruyacak. İmar planı değişikliği sıkı kurallara bağlanacak ve belediyeler de bundan pay alınacak.

Orada bir imar planı değişikliği yapılmışsa bütün ada ve parselin faydalanması sağlanarak, haksız durumların ortaya çıkmasına engel olunacak. Bir imar değişikliği bir arsayı bazen bir kaç kat arttırabiliyor. O imar değişikliği bir kamu otoritesi tarafından olunmuşsa o değer artışını sahibi kamudur. O değer artışı mutlaka kamuya dönmelidir. Doğaya, çevreye ve tarihe zarar veren imar planı değişikliğine izin vermeyeceğiz.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI BELEDİYENİN ALACAĞI PARALAR

Belediyenin kasasına girecek olan paralar belediyeler bunu kentsel dönüşüm için kullanacak ve bir oran da kültürel mirası korumaya yönelik harcamalar yapılabilecek. Kentsel dönüşüme ayrılan pay hem belediyenin hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesine kaynak aktarılacak.

Belediyeler dışında, TOKİ ve bakanlıklar imar planı değişikliği yaparsa kamu buradan da payını alacak.

Şu hususu vurgulamak istiyorum: Değer artışı uygulaması şu andan itibaren geçerli olacak. Kanun meclise gidene kadar ara boşluk arayıp adım atacaklar şunu bilsin bugünden itibaren insiyatif kullanarak bu dönemde bir belirsizlik söz konusu olmayacak.

Bir arsanın bir arazinin imar planına dönüşmesi için kendi ihtiyaçlarını bilecek. Okul ihtiyacı varsa bu baştan belirlenecek. Mekanizmalar daha netleşecek. Bu süreçler şeffaf olacak. Bir yasal ve uygulama çerçevesi hazırlayacağız. Reform bir süreçtir, şeffaflık bir zihniyettir.

Plan değişikliğinde değer kaybı olursa hak sahibine para ödenecek mi?

Bu yıl başında açıklanması bir prensip kararı vardı. Oranları zikretmedik. STK’larla paylaşabiliriz. İlkeleri ortaya koyduk. Değer artışının kamuya ait olduğu ilkesini belirledik. Belirli yerlerde teşvik uygulanacaksa belediye belirleyecek. STK’lar şurada şöyle olursa daha iyi olur diye bir teklif gelirse bunu göz önüne alırız. İlkeleri belirledik. Görüş ifade edilip şu sakınca olur derlerse bunu da göz önüne alırız.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİNDE RANT KAYBI OLURSA

indirİmar değişiminde bir kayıp olursa, bunu gidermek için sokak düzeninde bir ortak düzen dedik. Bu anlamda bir kayıp olması doğrusu düşük ihtimal.

Bakan İdris Güllüce: Plan uygulamalarını yaptığınız zaman beklemesi olmayacak ve zararı başka bir yerden karşılanacak.

Kamulaştırma ile ilgili hukuki bir sorun yok. İleride bununla ilgili bi reform düşünüyoruz. Bu üçüncü köprüyle ilgili değil.

Devlet sırrıyla ilgili bir kanun tasarısı Meclis’te. Biz bu konuda daha şeffaf bir tasarıyı Meclis’e sevk ettik.İstanbul bize tarihin en büyük emanetidir. Dünyada hiç bir şehir İstanbul’un taşıdığı özellikleri taşımaz. Bazen kadim geçmişi olan şehirler vardır modern geçmişi yoktur. Kurtuba ve Halep gibi. Çok köklü kadim bir şehre sahibiz. Modernietede merkezi hüvviyetini kaybetmemiş. Çok az şehrin böyle bir özelliği var. İstanbul için düşünürken bizim 100 kere düşünmemiz lazım.

İstanbul dinamik bir şehir. Bulunduğu yerden 1000 km’lik bir mesafeden 60 ülkeye uçabilen bir şehir. Tarihi dokusu giderse bir daha geri getirilemez. İstanbul’un bu özleliğini geliştirmek için her adımı takip edeceğiz. İBB’de bana verilen bir brifingde de gerekirse İstanbul için özel bir düzenleme yapılabilir.

Kategori:
Haber

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya