Eskiz Yapma Fantezisi Üzerine Notlar..

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Evet biz mimarlar için her ne kadarda işimizi kolaylaştırdığını bilsek te  mimarlık programlarının hep bir yere kadar varabileceğini sezimleriz..Eskiz yapmak muhteşem bir mutluluk verir ve tasarımcının iç dünyasını en yalın biçimde anlatır.Eskiz kağıtlarının o hışırtısı ve iç kabartan kalem lekeleriyle çizgilerin üst üste binmesinin yaşattığı ”tasarım yapma heyecanı” duygusunu her mimar ufak ta olsa yaşamıştır mutlaka..

Hele de renkli kalemlerle silgi tozları ve kahve fincanının uyumu bir araya gelince alınan haz gerçekten hiçbir şeyde yoktur.

Günümüz mimarlarının en büyük eksikliği işte tamda bu noktada mimarlığı tam bir ticari ürün olarak görerek eskiz yapmadan tasarıma bilgisayarlarında başlamalarıdır..Bazen ben de yapıyorum ne yalan söyleyeyim..Şimdi kim eskiz kağıdını çıkaracak ta , kim karalayacak ta..

Booble diagramlar , fonksiyon şemaları , ihtiyaç programı ve yaklaşık büyüklükleri anlatan şematik çizimler..Hiç uğraşamam deyip PC’ye kurulduğum çok olmuştur.

Ancak eskiz yapmanın gerçek anlamda faydaları vardır tasarımcıya..

Mesela eksiklerini daha önceden farkedebilmek gibi.Mesela işin tadına varmak ve daha yaratıcı işleri ortaya koyabilmek gibi..

Biliyorum yine lafı fazla uzattım ama sizinle paylaşacağım aşağıdaki videoyu izleyince anlatacak şeylerim epeyce kabardı..Tutamıyorum zamanı.. 🙂

Bu yazı ilginizi çektiyse aşağıdakilere de bakabilirsiniz..

İnteraktif İç Mekan Tasarımları Dönemi Başlıyor!

Mimarsınız Ve İş mi Arıyorsunuz?İşte Bilmeniz Gerekenler!

Mimarlık Okumak Zor mudur?

Konsept Proje Nedir? Nasıl Tasarlanmalıdır?

Mimarlık Pratiği Nasıl Yapılır?

 

Not:Yukarıdaki videoda izlediğiniz muhteşem yetenekli herif hakkında daha detaylı bilgiler için burayı tıklayarak (kendi web sitesi) bilgiler alabilirsiniz. 🙂

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya