Eskiz Yapma Fantezisi Üzerine Notlar..

Evet biz mimarlar için her ne kadarda işimizi kolaylaştırdığını bilsek te  mimarlık programlarının hep bir yere kadar varabileceğini sezimleriz..Eskiz yapmak muhteşem bir mutluluk verir ve tasarımcının iç dünyasını en yalın biçimde anlatır.Eskiz kağıtlarının o hışırtısı ve iç kabartan kalem lekeleriyle çizgilerin üst üste binmesinin yaşattığı ”tasarım yapma heyecanı” duygusunu her mimar ufak ta olsa yaşamıştır mutlaka..

Hele de renkli kalemlerle silgi tozları ve kahve fincanının uyumu bir araya gelince alınan haz gerçekten hiçbir şeyde yoktur.

Günümüz mimarlarının en büyük eksikliği işte tamda bu noktada mimarlığı tam bir ticari ürün olarak görerek eskiz yapmadan tasarıma bilgisayarlarında başlamalarıdır..Bazen ben de yapıyorum ne yalan söyleyeyim..Şimdi kim eskiz kağıdını çıkaracak ta , kim karalayacak ta..

Booble diagramlar , fonksiyon şemaları , ihtiyaç programı ve yaklaşık büyüklükleri anlatan şematik çizimler..Hiç uğraşamam deyip PC’ye kurulduğum çok olmuştur.

Ancak eskiz yapmanın gerçek anlamda faydaları vardır tasarımcıya..

Mesela eksiklerini daha önceden farkedebilmek gibi.Mesela işin tadına varmak ve daha yaratıcı işleri ortaya koyabilmek gibi..

Biliyorum yine lafı fazla uzattım ama sizinle paylaşacağım aşağıdaki videoyu izleyince anlatacak şeylerim epeyce kabardı..Tutamıyorum zamanı.. :)

Bu yazı ilginizi çektiyse aşağıdakilere de bakabilirsiniz..

İnteraktif İç Mekan Tasarımları Dönemi Başlıyor!

Mimarsınız Ve İş mi Arıyorsunuz?İşte Bilmeniz Gerekenler!

Mimarlık Okumak Zor mudur?

Konsept Proje Nedir? Nasıl Tasarlanmalıdır?

Mimarlık Pratiği Nasıl Yapılır?

 

Not:Yukarıdaki videoda izlediğiniz muhteşem yetenekli herif hakkında daha detaylı bilgiler için burayı tıklayarak (kendi web sitesi) bilgiler alabilirsiniz.

About Murat ERÇELEBİ
G.Antep doğumluyum..IAU Mimarlık Fakültesi mezunuyum.Evli ve bir çocuk babasıyım.Kendi mimarlık ofisimde çalışıyorum.Hobi olarak yaklaşık 3 yıldır blog yazmaktayım..Mimarlık , iç mimarlık , tasarım , dekorasyon gibi konulara ilgi duyuyorum.

Leave a comment

Your email address will not be published.

**


Daha fazla Makale, Yorum
bloggerlik
Mimarlık Blogu Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Evet , şimdi yaklaşık 2 yıldır boş vakitlerimde hobi olarak uğraştığım blog yazarlığımdan tüyolarla sizlere faydalı bir yazı hazırlamaya çalışacağım.Mimarlık...

mimarlikta malzeme
Bir Mimar Malzeme Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki o da şantiye ziyaretleri ve uygulama kontrollerinin sağlanması ciddi anlamda bir emek ve sabır isteyen...

VICOsoftware
İnşaat Ve Proje Yönetimi Programı ”VICOSoftware”

Artık sadece projelendirme , modelleme ve uygulamadan ibaret değil mimari yazılımlar..Proje uygulama süreçlerini raporlar halinde sunan, maliyet analizlerini belirli dönemlerde...

Kapat