Eleştiri’den Anladığımız Sadece ”Yermek” Mi Olmalı?

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Eleştiri demek bir çalışmanın / kişinin veya kurumun elle tutulur bir yanı olmadığını ıspatlamaya çalışmak demek değildir.Mimari için de böyle diğer herşey için de..Bir kişinin bir kurumun veya en basitinden bir web sitesinin yazım yanlışından yola çıkarak onu yüzüne söyleyerek bir yere varamaz insan.Örneğin özelden msj yazarak durumu bildirebilir ve sanki devlet meselesiymiş gibi sükse edilmez..

Bugün ismi lazım değil klavye delikanlılarından biri mimarimedya’nın sosyal medya hesaplarından bir tanesinde yaklaşık 1 ay önce paylaşmış olduğumuz mimari projenin görsellerinin altına olmadık iftirayı ve yorumu yapmış.Kale alıp cevap vermek gibi olmasın ama gerçekten çok komik cümleler kullanmış.Proje adıyla tasarımcının adını karıştırmışız..İnanılmaz bir hata değil mi?!.Yani örneğin Mimar Sinan Camisini Selimiye tasarlamış gibi birşey demişiz.İnsanları yanlış bilgilendiriyorsunuz yok efendim eksik bilgi veriyorsunuz falan filan 🙂 .Buna gerçekten gülerler..

Mimarimedya’yı halen tanıyamayanlar için şunları tekrarlayalım o halde..

 • Mimarimedya’da Türkiyenin ilk mobil uyumlu mimarlık yayınını yapıyoruz.Diğer mimarlık siteleri (10 yılı aşkın yayın yapanlar da dahil olmak üzere) hepsi mobil internet erişiminde sıkıntı dolu.
 • Mimarimedya’da sıradışı projeleri sıradışı bir anlatımla paylaşıyoruz.Sosyal medya hesaplarımızdan da bu haberlerin linklerini paylaşıyoruz.
 • Çok sesli bir katılım planlıyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz.Örneğin üst menüde tartışmalar kısmında soru sor ve sorular kısımlarına göz atabilirsiniz.
 • Pek çok içeriği , yorumları , projeleri , forumu ve herşeyi üye olmanıza lüzum olmadan paylaşıyoruz.Çünkü ziyaretçilerimizin mail adreslerini ve kişisel bilgilerini ticari amaçlarla kullanmıyoruz! (bilmem anlatabildimmi!)
 • Ücretsiz indirilebilecek onlarca cad dosyası tefrişler 3d dosyaları ve photoshop materyalleri paylaşıyoruz.Dikkatinizi çekerim üyelik istemiyoruz!.
 • Meslektaşlarımızın sıkıntılarını ve mimarlık okuyan kardeşlerimiz ile mimar olmak isteyenlerin sorularına / sorunlarına yanıt arıyoruz.
 • Sıkıcı teknik konulardan başka sanatsal her türlü çalışmayı paylaşıyoruz.Hoşumuza giden her içerik sizlerin beğenisine sunuluyor.

Ayrıca haber sitelerinden bir haber yaşayan insanlar için bir kaç cümlem daha olacak..O da haber sitelerine lütfen göz atsınlar..Bir web sitesi haberi yumurtlamaz..Yani gökten zembille düşmez.Demek istediğim haber ajansları ve muhabirler aracılığıyla tüm web sitelerine yayılır haberler..Muhabir ve haber ajansları ile ilişki kurmak bürokratik ve mali konuları barındırır.Bunlara bulaşmak istemeyen web siteleri seçtikleri bir haberi ziyaretçilerine duyurabilir.Aynı cümleleri birebir kullanmadıktan sonra kendi persfektifiyle yorumlayarak okuyucularına sunan bir web sitesi istediği haberi yayımlayabilir.Bunda hiç bir behis yok..Bu emek hırsızlığı değil, mesleki gündemin yayılması ve meslektaşların bilinçlenmesi adına yapılması gereken de bir şeydir.Örneğin Davutoğlu’nun Amerika’ya gitmesi haberi diyelim..Haberturk’u de açsanız başlık aynı , sabah’ı da açsanız başlık aynı..İçerik ise ufak değişikliklikler ile sunulmaktadır.Çünkü verilmek istenen mesaj tektir.O da Davutoğlu’nun Amerika’ya gitmesi!.Bir haberi sadece bir web sitesi yayımlayabilir diye bir kural yok!.Aynı haberi pek çok web sitesinde denk gelmeyen o arkadaşı Seda Sayan’a havale ediyorum..Kokulu öpücüklerle tatlı rüyalar koçum 😉

Eleştiriden anladığımızın sadece yermek olduğuna kanıt olabilecek bir örnek üzerinden genelleme yapmak tabiki de uygun değil..Ama pek çoğumuzun yaptığı da bu arkadaştan farksız ..Öyle değil mi?

Kategori:
Makale

tarafından yorumlandı Eleştiri’den Anladığımız Sadece ”Yermek” Mi Olmalı?

 • Haber sitelerinin pek çoğunda sırf tıklama tuzağı pek çok haberde yer alıyor..Bunuda yukarıdakilere ilave etmek gerekir..Bu arada mimarimedya türkiye’nin en başarılı web girişimidir.
  Mimarigalericom zamanından beri mimarimedya’yı takip ediyorum..Eleştiri olacaktır elbette , 3 yıldır takip ediyorum demekki herşey yolunda 😉

  Gürsel 24 Ocak 2015 22:52

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya