Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmeli ?

2 sene önce yazıldı. Yazar:

Çocuk odası dekorasyonunda çocukların yaş grubu oldukça önemlidir. Yaş grubuyla birlikte okul çağında mı, oyun çağında mı ya da odayı kardeşleriyle paylaşmak durumunda mı bunlar da öncelikli olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğunuzun sevdiği renkleri ve ilgi alanını bilmek size oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin çocuğunuz gökyüzünü çok seviyor, gezegenler hakkında araştırmalar yapıyor ve gezegenle ilgili kitaplar okuyorsa odasına gökyüzü ve gezegenlerle ilgili objeler yerleştirerek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ben dekorasyon önerilerimi oyun çağı ve okul çağı çocuğu olmak üzere iki gruba ayırarak yapacağım. Eğer oyun çağında bir çocuğunuz varsa odasını öncelikli olarak güvenliğe dikkat ederek dekore etmelisiniz. Odasında sivri köşeli, cam ve ayna içeren mobilyalar kullanmayınız.

Odada ranza gibi çocuğunuzun yüksekten düşmesine neden olabilecek mobilyalar kullanmak yerine normal bazalar tercih etmelisiniz. Çocuğunuza güzel bir oyun alanı yapmak için zemini yumuşak bir halı ile kaplatabilirsiniz. Oyuncaklarını yerleştirmesi ve oynamadığı zamanlarda odasının daha toplu olabilmesi için oyuncakları için ayrı bir dolap yerleştirebilirsiniz.

Okul çağı çocukları içinse daha sade bir dekorasyon tercih etmelisiniz. Özellikle çalışma masasının ışığı güzel alabileceği bir yerde bulunması gerekmektedir. Çok fazla eşya olması çocuğunuzun zihnini yorabilir, bu nedenle az eşya ile kullanışlı bir oda hazırlamanız oldukça iyi olacaktır. Odada çocuğunuzun dikkatini toplaması için renklerden faydalanabilirsiniz. Örneğin çalışma masasında kullanacağınız kırmızı renkli detaylar çocuğunuzun dikkatinin daha zor dağılmasına neden olur. Yeşil ve beyaz renkler ise zihnini dinlendirip ona huzur verir.

Kategori:
Dekorasyon

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya