Çocuk Odalarına Sevimli Dekorasyon Fikirleri

3 sene önce yazıldı. Yazar:

Ebeveynlerin özellikle annelerin en dikkatli olduğu noktadır çocuk odalarının dekorasyonu. Neredeyse tüm günü çocuklarının orada geçireceğinin bilincinde olan anneler; odadaki eşyaların düzeninden çocukların sağlığına zararlı madde olup olmayacağına kadar incelemektedirler. Bir yandan çocuk odası cıvıl cıvıl olsun isterken diğer yandan da düzenli olsun çok da dağılmasın diye düşünmektedirler.

Bilindiği üzere çocuklar hele ki 3-6 yaş aralığındakiler çizgi film karakterlerine düşkündürler. Tüm kıyafetlerinde bu karakterlerin baskısı olsun, karakterlerden oluşan oyuncakları olsun isterler. Hatta bu durumu bazen iyice abartıp kullandıkları yemek tabaklarından, bardaklarından, gün içinde ihtiyaçları olan tüm eşyalara kadar yansıtmaktadırlar. Dolayısıyla odalarında da rastlamak istedikleri dekorasyonlarda böyle olmalı değil mi ? Şimdiye kadar eşyaların üzerinde olabilecek desenlerden ve baskılardan bahsettik ama birde bu eşyaların kendi biçimleri ve birbiriyle uyumları da söz konusu olmalı.

Öyle bir dekore edilmeli ki çocuklara ait bu oda ; onların en keyifli vakit geçirdikleri yer olmalı, orada kendilerini mutlu hissetmeliler ve ayrıca huzurlu olmalılar. Çocukların onları rahatsız eden ıvır zıvırlar olmadan uyuyacakları, oturup dinlenecekleri, oyunları için küçük bölümlerin bulunacağı şekilde dekorasyon çalışmaları yapılmalı. Ve ruhen çocukların yetişkin insanlardan farklı düşünebildiklerini, hayal güçlerinin daha geniş olduğunu , korkacakları ve psikolojik olarak etkilenecekleri durumların da olabileceği hesaba katılmalıdır. Ayrıca çocuklar için mini park tarzında vakit geçirebilecekleri oyun havuzları oluşturmak hem odanın düzenini sağlayacaktır hem de oldukça eğlenceli olacaktır.

Kategori:
Dekorasyon

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya