Boğaziçi Köprüsünün Kaç Yıl Ömrü Kaldı?

5 sene önce yazıldı. Yazar:

Boğaziçi Köprüsü’nde bakım çalışmaları 2014 yılının haziran ayında başlayacak. Öte yandan İkinci Köprü olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için de yenileme çalışmalarında bulunulacak.Boğaziçi Köprüsü’nün hizmete girişinin 40. yılı dolayısıyla yapılacak ağır bakım çalışmaları ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi için yaptığı ihaleyi kazanan Makyol-IHI iş ortaklığı ile sözleşme imzaladı.

Genel Müdürlük, söz konusu iş ortaklığına 15 gün içinde iş yeri teslimi yapacak.

İş ortaklığı, Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi işine iş yeri tesliminin ardından başlayacak.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi için 25 Eylül’de ihale yapılmıştı.

İhalede, en düşük teklifi veren Makyol-IHI iş ortaklığı, Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi işini kazanmıştı.

Boğaziçi Köprüsü’nün hizmete girişinin 40. yılı dolayısıyla yapılacak ağır bakım kapsamında, onarım, yapısal takviye ve askı halat değişimi çalışmaları 2014’te tamamlanacak.

Söz konusu çalışmalarda 236 halat değiştirilecek. Boğaziçi Köprüsü’nün çapraz halatları, FSM köprüsündeki gibi dikey hale getirilecek.

1973 yılında hizmete giren Boğaziçi Köprüsü’nün bakım çalışmalarında dünyada kullanılan en ileri teknoloji ürünleri kullanılacak.

Çalışmaların ardından köprünün en az 40 yıl daha hizmet vermesi bekleniyor.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki ana halatlara ve ankraj bloklarına, Japonya’da da kullanılan son teknoloji ürünü nem alma sistemi kurulacak. Sistemle kuru hava verilecek halatların çürümesi önlenecek.

Köprünün nasıl inşa edildiğini anlatan bir animasyon videosu.

Kategori:
Haber

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya